در چند سال اخیر شاهد رشد چشم‌گیرخرید خودروهای لوکس چینی، ژاپنی، اروپایی و … در کشور بودیم و مشکلاتی که بر اثر تصادفات برای صاحبان خودروهای لوکس و رانندگان دیگر به وجود آماده است از این رو شما به عنوان مالک یک خودرو باید شرایط و قوانین بیمه‌ای مرتبط با این خودروها را بدانید و اطلاعات کامل داشته باشید تا دچار مشکلات بعد از تصادف نشوید. در ادامه این مطلب بخشی از قوانین بیمه‌ای مربوط به خودروهای لوکس را بیان خواهیم کرد.

پرداخت خسارت بیمه ثالث براساس ارزش خودرو

اگر شما خودرویی با قیمت بیش از 220 میلیون تومان داشته باشید بیمه شخص ثالث فقط خسارت وارد شده به یک خودروی کمتر از 220 میلیونی را پرداخت می‌کند.
مثال: اگر شما با خودرویی به قیمت 220 میلیون تومان تصادف کنید بیمه شخص ثالث فقط خسارت وارد شده را به میزان تصادف با یک خودرو 22 میلیونی پرداخت می‌کند. مثلا اگر شما با یک بنز سری S تصادف کنید و چراغ عقب آن را که قیمتش 15 میلیون است بشکنید بیمه خسارت چراغ عقب اتومبیل 220 میلیونی که 2.000.000 تومان است را به عهده خواهد گرفت حتی اگر سقف پوشش بیمه شخص ثالث کفاف جبران کامل خسارت را بدهد.
مابه التفاوت خسارت فقط اگر خودروی گران قیمت بیمه بدنه داشته باشد پرداخت میگردد و مالک خودروی لوکس نمی تواند شکایتی از مقصر حادثه بکند.

راه حل چیست؟

شما به عنوان مالک خودروهای لوکس و گرانقیمت فقط باید برای اتومبیل بیمه بدنه بخرید و در زمان حادثه از بیمه استفاده کنید.

افزایش قیمت خودرو و تاثیر آن بر در بیمه بدنه

یکی از موضوعاتی که در بیمه بدنه باید به آن توجه کرد قیمت اتومبیل است که باید به قیمت روز باشد که با توجه به افزایش قیمت روز بازار مالک اتومبیل باید برای افزایش قیمت اتومبیل خود الحاقیه صادر نماید.

در خرید بیمه بدنه برای اتومبیل خود به ماده 10 قانون بیمه توجه کنید. ماده 10 قانون بیمه به شرح ذیل می‌باشد:

اگر ارزش خودروی شما 200 میلیونی باشد و شما 100 میلیون تومان بیمه کرده باشید ماده 10 قانون بیمه اعمال می شود. به عبارت دیگر اگر خودرو شما 10 میلیون تومان خسارت ببیند شرکت بیمه فقط 5 میلیون تومان پرداخت می کند چون شما نصف واقعی اتومبیل خود را بیمه کرده اید در نتیجه خودرو باید به ارزش واقعی بیمه گردد و الحاقیه توسط نمایندگی صادر گردد. همچنین اگر در زمان انجام بیمه بدنه اتومبیل خود گزینه پوشش افزایش سرمایه خودرو تا 50درصد را خریداری کرده باشند ،اگر اتومبیل شما تا 50 درصد افزایش قیمت داشته باشد نیازی به الحاقیه ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *