عمومی

بررسی جریمه ها و درکردهای حق بیمه

با سلام به شما کاربران عزیز سایت نمایندگی بیمه ایران در ادامه سلسله مقالات و آموزش هایی که درباره بیمه برای شما عزیزان منتشر کردیم قصد داریم به بررسی جریمه ها و دیرکرد پرداخت حق بیمه بپردازیم .
البته این جریمه ها و دیرکرد ها در خصوص بیمه شخص ثالث مطرح می شود آنچه که مسلم است جریمه در صورت عدم پرداخت به موقع حق بیمه مسئله کاملاً منطقی و عادلانه است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در هنگام عقد قرارداد با شرکت بیمه همانگونه که شرکت بیمه گر تعهداتی می پذیرد و متعهد می‌شود تا در قبال ما در شرایط مختلف پاسخگویی زیان ها و ضررهای ناشی از ریسک های ما باشد ما نیز در قرارداد متقابلا به شرکت بیمه تعهداتی می دهیم مهمترین این تعهدات از جانب بیمه شونده پرداخت حق بیمه به شرکت بیمه گر است.
در یک بررسی کوتاه و ذهنی از درآمدهای شرکت های بیمه در می‌یابیم که تنها منبع اصلی درآمد شرکتهای بیمه که به صورت مستقیم صندوق تامین خسارت ها و ضرر و زیان بیمه شوندگان را تامین می کند می باشد.

شرکت های بیمه بر اساس میزان دریافتی و حق بیمه ای که از افراد تحت پوشش خود دریافت می‌کنند برنامه‌ریزی‌ها و فرمول های مختلف مالی و محاسباتی خود را تنظیم کرده تا بتواند پاسخگوی تعهدات خود به همه افراد بیمه شده باشند.

نکته بسیار مهمی که در بحث پرداخت حق بیمه وجود دارد این است که چنانچه فرد بیمه شده پس از عقد قرارداد اقساط و مابقی مبلغ به شرکت بیمه پرداخت نکند طبیعتاً در روند برنامه ریزی و سیستم محاسباتی شرکت بیمه خواسته یا ناخواسته اخلال ایجاد می شود.
طفاً موضوع را از دید کلان بررسی کنید و خودتان با یک حساب سرانگشتی تکلیف پرداخت حق بیمه را روشن کنید آیا شرکت بیمه گر حق این را دارد که پس از آنکه تعهدی در مقابل بیمه شونده به صورت رسمی و قانونی ارائه کرد در صورت عدم تعهد و پایبندی طرف مقابل که افراد بیمه شده هستند ادعای خسارت کرده و طلب ضرروزیان کند.

شاید بد نباشد این موضوع را از زاویه دیگری بررسی کنیم چنانچه فرد بیمه شده دچار حادثه گردیده و طبق قوانین بیمه شرکت بیمه گر موظف به پرداخت خسارات به مشخص باشد در چنین شرایطی آیا هیچ قانون و محکمه عذر و بهانه از بیمه می پذیرد که خسارت فرد بیمه شده را به پرداخت یا مبلغ آن بکاهد مطمئناً چنین حقی را هیچ‌کس برای شرکت‌های بیمه قائل نیست و اساساً امکان پذیر نیست چرا که شرکت بیمه متعهد است خسارت های بیمه شوندگان را بپردازد بر همین اساس چنانچه فرد بیمه شده نیز به تعهدات خود عمل نکند شرکت بیمه مختار است ادعای خسارت کرده و ضرروزیان از بیمه شونده دریافت کند.

افزایش حق بیمه در صورت پرداخت دیرتر از موعد مقرر

قوانین بیمه و مقررات مربوط به پرداخت آن در بیمه‌نامه‌های مختلف متفاوت است آنچه که مربوط به بیمه شخص ثالث میشود چنانچه فرد مبلغ حق بیمه خود را به موقع پرداخت نکند و این موضوع با تاخیر مواجه شود مبلغی به عنوان جریمه به صورت روز شمار به جمع مبلغ افزوده می شود و فقط می بایست در ازای هر روز تاخیر مبلغی را تحت عنوان جریمه به بیمه بپردازد که دلیل این پرداخت را در توضیحاتی که در بالا به آن اشاره کردیم تفصیل مورد بررسی قرار دادیم.

پس همانگونه که شرکت بیمه تحت هیچ شرایطی نمیتواند از عمل به وظایف خود سر باز زند افراد نیز در صورتی که به وظایف قانونی که در بیمه نامه متعهد شده اند عمل نکنند می بایست جریمه و دیرکرد را ببیند بپردازند.
جریمه روزشمار در صورت عدم پرداخت به موقع برای شخص فاطی مد نظر قرار گرفته می شود گاهی ممکن است به مبالغ بالای نیز برسد همچنین مبلغ جریمه دیرکرد پرداخت حق بیمه به هیچ وجه قابل بخشودگی نیست و فرد در صورت تخریب می بایست میزان روزهایی که حق بیمه را دیر پرداخت کرده خسارت بیمه را پرداخت کند.
آن طور که موجب می‌شود ما بیمه را به عنوان یک صنعت خدمتگزار به انسانها به حساب بیاوریم در اساس فعالیت بیمه آشکار و هویدا ست اما در برخی قوانین جزئی به راحتی می توان فهمید که بیمه برای کمک به انسانها و حمایت از آنها ایجاد شده است به عنوان مثال به نکاتی که در ادامه گفته می شود توجه کنید.
در صورتی که فرد دارای خودرو یعنی یک بیمه نامه شخص ثالث تاخیر کند مبلغ مورد تعهد را دیرتر از موعد پرداخت کند چنانچه به دلیل م عدم خسارت بیمه شخص ثالث تعداد سال تخفیف داشته باشد این سنوات از بین نمی رود و به قوت خود باقی خواهد بود به عنوان مثال در صورتی که خودرو شخص یک سال تخفیف عدم خسارت داشته باشد اما به دلیل دیرکرد در تمدید بیمه نامه مشمول جریمه شده باشد باید جریمه دیرکرد را بدون احتساب تخفیف به صورت کامل بپردازد اما در حق بیمه اصلی ۵ درصد تخفیف خواهد گرفت توجه کنید که این مبلغ در حق بیمه اصلی خواهد بود و تعداد سال تخفیف ای هم که به خاطر عدم خسارت خودرو داشته از بین نمی رود.
امیدواریم شما کاربران عزیز با پرداخت به موقع حق بیمه خود همواره ضمن قرار گرفتن در فهرست مشتریان خوش حساب از امکانات و تخفیف های ارزنده که بیمه ایران برای مشتریان خوش حساب خود مدنظر قرار داده بهره مند شوید و با تاخیر نابجا در روند دریافت خدمات بیمه دچار مشکل نشوید آنچه که مسلم است پرداخت حق بیمه در حالی است که شما در این نامه به آن متعهد شده اید حمله دقیق به آن موجب می شود که بتواند خدمات بهتر و بهینه تر از بیمه دریافت کنید در ادامه سایر مطالب و مقالات آموزشی و پیامهای بیمه ما را مطالعه کنید و در صورت اینکه سوال و پرسش برای تان وجود داشت با مکاتبه کنید تا به پرسش های شما پاسخ دهیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن